Met 2020 als een van de drie warmste jaren die ooit zijn geregistreerd, stond het klimaatvraagstuk de afgelopen drie jaar in alle berichtgevingen centraal: van de Amerikaanse verkiezingen tot de Europese stimuleringspakketten en de toezeggingen inzake koolstofneutraliteit van de grote oliemaatschappijen.
Al deze berichtgevingen hebben een gemeenschappelijk doel: de gehele samenleving mobiliseren om in 2050 een wereld te hebben waar de temperatuurstijging onder de 2 °C blijft.
Gezien deze enorme uitdaging is er voor de financiële sector een belangrijke rol weggelegd om op pragmatische wijze kapitaal te investeren in de bedrijven die de wereld van morgen vorm zullen geven.
Om de doelstellingen van het Klimaatverdrag van Parijs te bereiken, denken we natuurlijk aan het financieren van bedrijven die oplossingen voor milieuproblemen bieden. Deze oplossingen kunnen een direct milieueffect teweegbrengen, zoals Neoen, een Franse producent van groene energie, of een indirect milieueffect, zoals Dassault Systèmes, waarvan met de software efficiëntere voertuigen en gebouwen ontworpen kunnen worden. De laatste post-COVID herstelplannen, die kapitaal toewijzen aan de sectoren energierenovatie, groene energie en duurzame mobiliteit, richten zich op deze financieringspijler.
Maar hoe kun je je positioneren ten opzichte van meer traditionele bedrijven zoals hotel- en textielbedrijven en banken? In al deze sectoren zijn er ambitieuze en baanbrekende bedrijven die sterke klimaatverplichtingen zijn aangegaan om hun bedrijfsmodel af te stemmen op een 1,5 °C-wereld. Ze zijn vaak herkenbaar aan hun inzet voor Science Based Targets (Een internationaal initiatief dat publieke (VN) en private spelers (WWF, CDP) samenbrengt, met als doel het voeren van een ‘ambitieuze klimaatactie’ waarvan de doelstellingen een wetenschappelijke basis hebben.) en vervullen in hun sector een voorbeeldrol waarin zij de macht hebben om grenzen te verleggen.
Om dit tweeledige project uit te voeren, hebben ze ondersteuning en begeleiding nodig van beleggers, ook op de lange termijn.
In de klimaatwedloop laten beleggers sommige bedrijven vaak links liggen, zoals in de sector fossiele brandstoffen. Moeten we ze uitsluiten en ze in de handen laten van misschien minder oplettende beleggers, of erin beleggen en ze helpen hun transitie te versnellen?
Dat is het dilemma van elke verantwoordelijke belegger. De tweede optie begint haar doeltreffendheid te bewijzen. Total heeft zijn klimaatbeloften versterkt, ten eerste naar aanleiding van Climate Action 100+.
Climate Action 100+ is de eerste wereldwijde beleggerscoalitie die samenwerkingsverbanden aangaat met ’s werelds grootste uitstoters van broeikasgassen om hen aan te moedigen hun uitstoot te verminderen.
Een samenwerkingsverband dat de grootste uitstoters van broeikasgassen aanmoedigt hun uitstoot te verminderen, en ten tweede omdat enkele aandeelhouders op de laatste aandeelhoudersvergadering van het bedrijf een milieuresolutie hadden ingediend. Als we de transitie van de economie als geheel willen begeleiden, zouden we dan zonder deze spelers kunnen? Bij La Financière de l’Echiquier zijn ze ervan overtuigd dat ze een rol te vervullen hebben bij deze bedrijven, op voorwaarde dat ze serieuze en oprechte verbintenissen aangaan.
MijnKapitaal.be is opgericht om onze kennis en ervaring rond financiële producten te delen met jullie. Onze focus is sparen en beleggen metname spaarrekeningen, obligaties, beleggingsfondsen, aandelen en thema beleggingen.
Δ
Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.
© 2012 - 2022 MijnKapitaal.be