Vele spaarders en beleggers, die niet de kans kregen een financiële opleiding te krijgen, en die niet al jaren in de financiële wereld rondhossen, zullen zich misschien afvragen: “Waar beginnen ze nu mee ? Wat is eigenlijk het verschil ?”
Vooraleer ik de cijfers van de screenings publiceer met de cijfers van die twee begrippen naast mekaar, zwart op wit, wil ik jullie geruststellen met een aantal voorbeelden die duidelijk zouden moeten maken dat er heel weinig verschil is. Soms totaal geen. Als er veel verschil is, dan is dat ook een indicator van volatiliteit van het fonds. Misschien moet ik beide kolommen toch maar behouden…
Het begrip gemiddelde moet ik waarschijnlijk niet meer uitleggen.
Het begrip mediaan: tussen LOW en HIGH, het getal (het rendement in ons geval) dat aangeeft waar het kantelpunt zit tussen de beleggers die minder hebben en de beleggers die meer hebben. Als je de mediaan neemt, dan weet je dat er even veel mensen meer hebben, dan mensen die minder hebben. Als een fonds alzo lang een zelfde rendement heeft gehad, dan zal de mediaan dicht bij dat cijfer liggen. Het gemiddelde kan door één uitschieter flink wat uit de pas lopen.
Er bestaat nog een ander begrip: de modus. Met die formule bereken je de waarde die het meest voorkomt. Daar kan je echter hier niet veel mee aanvangen.
Je krijgt hieronder een aantal grafieken van de evolutie van de GOGIscore voor een aantal willekeurige fondsen. Je vindt er ook het gemiddelde van de laatste 120 jaarrendementen en de mediaan van diezelfde 120 jaarrendementen (met telkens een tussenperiode van een halve maand).
Je zal merken dat de verschillen echt geen omwenteling betekenen:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
De screenings kunnen nu wel volgen…
Ik ben meer dan 30 jaar werkzaam geweest in de financiële sector. Toen ik in 1991 mee aan de wieg stond van de Tak 23 had de fondsenvirus me al snel te pakken. John Bogle stelt dat 94% van de fondsen op de lange termijn hun benchmark op de lange termijn niet konden verslaan. Voor mij was dat een uitdaging om op zoek te gaan naar die andere 6%.
Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.
De groene lijn staat die niet voor de koers van het fonds en de rode voor Y1
De lijn met de naam van het fonds is het gemiddelde van de laatste 120 jaarrendementen. De mediaan die van die 120 laatste jaarrendementen. Zo kan je het verschil zien tussen gemiddelde en mediaan. De lijn Y1 zijn de opeenvolgende jaarlijkse rendementen.
© 2012 - 2020 MijnKapitaal.be