zondag 13 september 2026
  • Over ons
  • Nieuwsbrief
  • Contact
  • Disclaimer

MijnKapitaal.be

Sparen en Beleggen in Fondsen, ETF en Pensioensparen

  • Sparen
    • Spaarrekeningen
    • Obligaties
  • Koersen
  • Fiscaliteit
  • Inzichten & Strategy
    • ETF & Trackers
    • Fondsen
    • Pensioensparen
  • Leren Beleggen
    • Beginners
    • ETF’s en Fondsen
  • Portefeuilles
    • › MijnKapitaal Mixerfonds
    • › MijnKapitaal Flexerfonds
    • Screening
Notification Toon meer
Font ResizerAa

MijnKapitaal.be

Sparen en Beleggen in Fondsen, ETF en Pensioensparen

Font ResizerAa
Search
Follow US
Home » Sterke euro: slecht nieuws voor ETF’s en wereldfondsen?
› MijnKapitaal Mixerfonds

Sterke euro: slecht nieuws voor ETF’s en wereldfondsen?

Redactie
Redactie
Gepubliceerd: 12 september 2026
Delen
8 min. leestijd
Sterke Euro - MixFondsen ETF Aandelen
SHARE

Veel Belgische beleggers kijken vooral naar de prestaties van hun ETF’s, fondsen of portefeuille. Wanneer de beurs stijgt, verwachten ze automatisch een positief rendement. Dat klinkt logisch, maar in werkelijkheid speelt ook de wisselkoers een belangrijke rol.

Contents
  • Waarom dit belangrijk is voor beleggers
  • Wat is het wisselkoersrisico bij wereldwijde beleggingen?
  • Analyse
  • De sterke punten van wereldwijd beleggen ondanks valuta-effecten
  • De risico’s en aandachtspunten
  • Wat vaak vergeten wordt
  • Wat betekent dit voor Belgische beleggers?
  • Onze conclusie
  • FAQ

Een sterke euro kan ervoor zorgen dat een wereldwijde portefeuille minder presteert, zelfs wanneer de onderliggende aandelen het goed doen. Wat betekent dat voor ETF-beleggers en fondsbeleggers vandaag?

Waarom dit belangrijk is voor beleggers

De meeste Belgische beleggers beleggen niet uitsluitend in Europa. Populaire ETF’s zoals een MSCI World ETF of FTSE All-World ETF bevatten grote posities in Amerikaanse aandelen. Ook veel actieve fondsen en gemengde fondsen investeren wereldwijd.

Dat betekent dat uw rendement niet alleen afhangt van de aandelenmarkten, maar ook van de evolutie van de euro tegenover andere munten.

Wat vaak vergeten wordt: als de dollar daalt tegenover de euro, kan dat een deel van uw beleggingswinst wegvagen.

Wat is het wisselkoersrisico bij wereldwijde beleggingen?

Wanneer je als Europese belegger een Amerikaans aandeel bezit, krijg je eigenlijk twee rendementen:

  • Het rendement van het aandeel zelf.
  • Het rendement dat komt van de evolutie van de wisselkoers tussen dollar en euro.

Stijgt je Amerikaans aandeel met 10%, maar verliest de dollar 8% tegenover de euro, dan blijft er voor jou als Belgische belegger nog maar een beperkt positief rendement over.

Omgekeerd kan een sterke dollar uw rendement fors verhogen.

Wie verder kijkt dan de krantenkoppen, beseft dat valutabewegingen jarenlang een grotere impact kunnen hebben dan veel beleggers verwachten.

Analyse

In de afgelopen jaren hebben beleggers meermaals gezien hoe belangrijk valuta kunnen worden.

Veel portefeuilles bevatten vandaag:

  • Wereldwijde ETF’s
  • Flexibele fondsen
  • Gemengde fondsen
  • Aandelenfondsen
  • Pensioenfondsen

Vrijwel allemaal hebben ze aanzienlijke blootstelling aan de Amerikaanse dollar. Dat geldt niet alleen voor actieve fondsen zoals het MixerFonds of het FlexerFonds, maar ook voor populaire indexproducten zoals ETF’s, aandelenfondsen en pensioenfondsen..

Veel beleggers denken dat ze wereldwijd gespreid zijn en daardoor minder risico lopen.

Dat klopt gedeeltelijk. Maar wereldwijde spreiding betekent ook blootstelling aan meerdere munten. Een sterke euro zorgt ervoor dat buitenlandse beleggingen minder waard worden wanneer ze worden omgerekend naar euro.

Dat effect kan tijdelijk zijn, maar soms meerdere jaren aanhouden.

De sterke punten van wereldwijd beleggen ondanks valuta-effecten

De allocatie van verschillende munten in jouw belegginsportefeuille is niet alleen een nadeel. Valuta kunnen soms juist bescherming bieden. Tijdens Europese crisissen heeft een sterke dollar regelmatig geholpen om verliezen te beperken.

Daarnaast zorgt wereldwijd beleggen voor:

  • bredere spreiding
  • minder afhankelijkheid van Europa
  • blootstelling aan internationale groeibedrijven
  • toegang tot verschillende economische regio’s

Het belangrijkste punt is dat valutarisico een onderdeel is van wereldwijd beleggen, geen fout in de portefeuille.

De risico’s en aandachtspunten

Een sterke euro kan gedurende lange periodes wegen op het rendement. Dat kan frustrerend zijn voor beleggers die enkel naar de beurskoersen kijken. Daarnaast ontstaan vaak verkeerde conclusies.

Wanneer een ETF enkele jaren minder presteert, hoeft dat niet aan slechte aandelenkeuzes te liggen. Soms komt een groot deel van het verschil gewoon door valuta. Ook valutagehedgde ETF’s vormen niet automatisch de oplossing. Die strategie brengt extra kosten met zich mee.

Onderzoeken bij ondermeer Blackrock en UBS tonen al jarenlang dat het systematisch afdekken van wisselkoersrisico niet noodzakelijk leidt tot hogere langetermijnrendementen. Dat klinkt logisch, maar de bescherming heeft een prijs.

Wat vaak vergeten wordt

Veel beleggers focussen uitsluitend op het rendement van de afgelopen twaalf maanden. Valutabewegingen verlopen echter in cycli. Er zijn periodes waarin de dollar jarenlang sterker wordt. Er zijn ook periodes waarin de euro terrein wint. Niemand kan dat consequent voorspellen.

Wie probeert te gokken op toekomstige wisselkoersen, neemt vaak een extra risico waarvoor hij niet wordt beloond. Daarom blijven veel langetermijnbeleggers eenvoudigweg investeren via wereldwijde ETF’s en fondsen zonder de valuta af te dekken. Niet omdat het perfect is, maar omdat voorspellen nog moeilijker blijkt.

Wat betekent dit voor Belgische beleggers?

Voor Belgische beleggers verandert een sterke euro niets aan de fiscale behandeling van ETF’s of fondsen. Wel kan het rendement tijdelijk lager uitvallen dan verwacht. Dat maakt een voldoende lange beleggingshorizon extra belangrijk.

Wie investeert via:

  • wereldwijde ETF’s
  • flexibele fondsen
  • gemengde fondsen
  • pensioenproducten

moet beseffen dat wisselkoersen op korte termijn een belangrijke invloed kunnen hebben. Beleggers die hun geld binnen één of twee jaar nodig hebben, kunnen hierdoor onaangenaam verrast worden. Voor langetermijnbeleggers is het meestal verstandiger om dergelijke schommelingen te accepteren.

Onze conclusie

De sterke euro kan tijdelijk een tegenwind vormen voor ETF’s, fondsen en wereldwijd gespreide portefeuilles. Veel beleggers zien hun rendement afnemen en denken meteen dat hun beleggingen slecht presteren. In werkelijkheid kan een aanzienlijk deel van het verschil simpelweg worden verklaard door wisselkoersbewegingen.

Dat is geen uitzonderlijk fenomeen. Het hoort bij internationaal beleggen. Wie wereldwijd investeert, profiteert van een brede spreiding over landen, sectoren en economieën. De keerzijde is dat verschillende munten deel uitmaken van het rendement.

De vraag is daarom niet of wisselkoersen zullen bewegen.

De vraag is of je bereid bent die schommelingen te accepteren in ruil voor de voordelen van wereldwijd beleggen. Voor de meeste van onze lezers blijft dat op lange termijn de meest logische aanpak.

Valuta-afdekking kan tijdelijk helpen, maar brengt kosten met zich mee en biedt geen garantie op betere resultaten. Wat vaak vergeten wordt, is dat een sterke euro vandaag op termijn ook kansen kan creëren. Nieuwe investeringen in buitenlandse activa worden immers relatief goedkoper voor Europese beleggers.

Het belangrijkste risico blijft dat beleggers verkeerde conclusies trekken uit kortetermijnresultaten en een goed doordachte strategie verlaten omwille van tijdelijke wisselkoerseffecten.

Voor beleggers die begrijpen welke risico’s ze nemen, blijft wereldwijd beleggen via ETF’s en kwalitatieve fondsen een rationele manier om vermogen op te bouwen. Wie vooral stabiliteit zoekt en weinig schommelingen kan verdragen, vindt mogelijk betere alternatieven dichter bij huis of in defensievere producten.

FAQ


Waarom daalt mijn ETF terwijl Amerikaanse aandelen stijgen? Omdat de dollar tegelijkertijd kan verzwakken tegenover de euro, waardoor een deel van de winst verdwijnt.

Hebben wereldwijde ETF’s altijd valutarisico? Ja. Wereldwijde ETF’s bevatten doorgaans beleggingen in verschillende munten.

Zijn gehedgde ETF’s beter? Niet noodzakelijk. Ze verminderen het valutarisico, maar brengen extra kosten mee.

Heeft een sterke euro enkel nadelen? Nee. Nieuwe aankopen van buitenlandse beleggingen worden goedkoper voor Europese beleggers.

Moet ik mijn strategie aanpassen door een sterke euro? Voor langetermijnbeleggers (zoals onze lezers) is dat meestal niet nodig. Wisselkoersen zijn moeilijk voorspelbaar en maken deel uit van wereldwijd beleggen.

Dit delen:

  • Delen op X (Opent in een nieuw venster) X
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail

MijnKapitaal.be geeft geen beleggingsadvies en bemiddelt niet in financiële producten. Elke belegger is zelf verantwoordelijk voor zijn keuzes.

Share This Article
Facebook Copy Link Print
15 reacties
  • Mark schreef:
    8 september 2017 om 19:57

    Geen idee waarom het artikel beweert dat fondsen geen valuta hedging zouden toepassen. Op de site van bijvoorbeeld FVS Multi Opps vind je een lijntje ‘valuta’s na afdekking’. Als ik verslagen van mixfondsen lees doen de meeste dit, maar dat zijn bewuste keuzes, dus niet alles of niks.

    Een hedged variant van een fonds nemen zou ik daarom niet doen, omdat dan alle vreemde munten automatisch worden afgedekt en je zo de strategie van de fondsbeheerder doorkruist denk ik.

    Wat mij wel een goed idee lijkt is dat VS fondsbeheerders een variant van hun fonds maken waarbij alleen USD posities bijkomend worden afgedekt, dus dat wij volledig dezelfde return krijgen als hun VS clienteel. Misschien kan je dat eens met hen bespreken als je die kans hebt.

    Beantwoorden
  • jef desmarets schreef:
    10 augustus 2017 om 16:46

    Beste
    De Stop Spread taktiek zal dus anders uitpakken als je in euro’s of in dollars belegt. Een Amerikaan zal een stop melding krijgen waarbij een Europeaan , voor hetzelfde in dollarbelegd
    fonds, een spread krijgt. Lijkt me niet logisch en misschien wel een zwak punt in het systeem.
    Beste groeten

    Beantwoorden
    • Redactie schreef:
      10 augustus 2017 om 16:56

      Het is perfect logisch en net een sterk punt van het systeem. Al wat telt is dat je niet gaat beleggen tijdens fases van overdrijving. Want dan vergroot de kans op een correctie.

      Het maakt niet uit of de koersoverdrijving nu veroorzaakt wordt door beurskoersen of valutakoersen. Wat telt is dat het risico op korte termijn verliezen verlaagd wordt vanuit het standpunt van de belegger. En dat kan perfect verschillend zijn voor een Europeaan en een Amerikaan.

      Beantwoorden
  • Marc Multifonds schreef:
    9 augustus 2017 om 21:25

    ipv voor hedged fondsen te gaan ,zou het zin hebben om deel van usd fondsen om te zetten in usd cash en dat aan te wenden om in crypto munten zoals bitcoin te beleggen ? in de hoop dat die na geruime tijd meer usd opbrengen. waarmee men dan terug usd fondsen kan aankopen. indien ondertussen de usd terug sterker geworden is tov de euro zou men dan mogelijks meer euro opbrengst hebben dan niets te doen. of zie ik hier iets over het hoofd? dit is natuurlijk speculeren op zowel de crypto munten in usd en de usd/eur koers en kan slecht aflopen. op analoge wijze zou men naar andere munten kunnen switchen. just a thought…

    Beantwoorden
    • Redactie schreef:
      10 augustus 2017 om 08:34

      Beleggen en bitcoin horen niet in één zin thuis. Bitcoin is pure speculatie, waarvan de koers omhoog gaat zolang er maar gekken zijn die bereid zijn meer te betalen dan de vorige gek.

      Ooit was dit hetzelfde met tulpenbollen en dat is ook niet goed afgelopen.

      Beantwoorden
  • Benjamin schreef:
    9 augustus 2017 om 14:51

    @Al Fonds,

    ik begrijp de GOGI goed, maar wat is jullie advies over pure obligaties?

    Mvg

    Benjamin

    Beantwoorden
    • Redactie schreef:
      9 augustus 2017 om 15:02

      Je kan zo’n vraag nooit in het algemeen beantwoorden. Kredietwaardige obligaties bieden tegenwoordig nauwelijks rendement. Als je dus een obligatie kan kopen met een mooi rendement, moet je altijd goed uit je doppen kijken wegens risicovol.

      Beantwoorden
  • Benjamin schreef:
    8 augustus 2017 om 21:36

    de obligatie aandelen zijn flink gezakt, GOGI geeft spread aan, is het interesant om de verliezen in te perken door bij te kopen of deze helemaal laten links liggen.
    heb een portefuille mix van aandelen, obligatie en gemengde fondsen.

    Mvg
    Benjamin

    Beantwoorden
    • Redactie schreef:
      8 augustus 2017 om 21:47

      GOGI geeft geen koopsignalen. Het duidt alleen aan wanneer het niet goed is om een fonds aan te kopen. Op de andere momenten kan het.
      Aan jou te beoordelen of het dan zin heeft om het obligatiegedeelte van jouw portefeuille te vergroten.

      Beantwoorden
  • Corippo schreef:
    8 augustus 2017 om 18:11

    Sluit me helemaal aan bij de gegeven uitleg. Mooi zo. Aan de ingenieur Jipi.. specialisten in het bankwezen zijn voornamelijk gespecialiseerde technici. Er lopen niet zoveel mensen met “visie” rond. Zijn er die wel dan noemen we die ‘visionairen’ en niet specialist. En de goede visionairen zijn ook maar goed als hun visie bevestigd wordt. Maw je zult moeten roeien met de riemen die je hebt en met MK die je in het water houdt.
    Nu de dollar toch redelijk relatief laag staat tov de euro en wetende dat de fondsen hoofdzakelijk met dollars gekocht zijn, is dit misschien geen slecht instapmoment als je referentiemunt de Euro is. Je bent dan niet aan het ‘hedgen’ maar wel aan het anticiperen.

    Beantwoorden
  • Jipi schreef:
    8 augustus 2017 om 07:41

    Dank voor de toelichting,
    Ik zit als rationeel ingnieur toch met een aantal vragen naar de financiële specialisten toe.
    Begin dit jaar was er nog een bijna consensus dat de dollar stevig zou blijven, velen verwachten zelfs een pariteit. DB raadde dan ook aan meer in dollar te beleggen.
    Een ander voorbeeld is KBC , die bevolen aan in Duitse aandelen te beleggen maar de DAX presteert alles behalve als beste Europese beurs.
    Soms krijg ik de indruk dat al die zogenaamde specialisten er eigenlijk ook niet veel van kennen…….
    Groeten

    Beantwoorden
    • Redactie schreef:
      8 augustus 2017 om 07:54

      Als het gaat over valutakoersen, dan ben ik er van overtuigd dat die totaal onvoorspelbaar zujn. “Specialisten” doen daar inderdaad allerlei voorspellingen over met goed opgebouwde redeneringen. Maar al te vaak loopt het dan toch anders.

      Beantwoorden
      • NoNothing schreef:
        8 augustus 2017 om 10:42

        Kan u dan even verklaren hoe GOGI er wel in geslaagd is de stijging van de euro te voorspellen?
        Of is de euro beginnen stijgen omdat GOGI een STOP aangaf?

        Beantwoorden
        • Redactie schreef:
          8 augustus 2017 om 11:45

          GOGI voorspelt in feite niets.

          Op de grafiek kan je mooi zien dat de stijgende euro/dalende USD (rechterkant grafiek) is voorafgegaan door een tegengestelde beweging (linkerkant grafiek). Dit had een beduidende invloed op de fondskoersen. GOGI kan dit wel detecteren en gaat dan over tot een STOP tot de fondskoersen terug normaliseren. Op die manier vermijd je de piek in de grafiek.

          Het werkingsprincipe van GOGI is hiermee nog eens aangetoond. In 2015 vond exact hetzelfde plaats.

          Beantwoorden
    • Redactie schreef:
      8 augustus 2017 om 09:34

      Als we zouden weten wat er allemaal achter de schermen gebeurt om munten te laten devalueren of ze te ondersteunen. Dat gaat soms over immense bedragen om de economie aan te zwengelen of te beschermen.
      De ECB pompte 2.000 miljard (als ik me niet vergis is dat een getal met 12 nullen) in de markt om de inflatie op gang te krijgen en… de inflatie wil niet.

      Beantwoorden

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laat zien dat je geen machine bent: 10   +   1   =  

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Recente berichten

  • Sterke euro: slecht nieuws voor ETF’s en wereldfondsen?
  • ECB verhoogt rente naar 2,50%: wat betekent dit voor uw spaargeld, lening en beleggingen?
  • Gasalarm: Europa dreigt opnieuw de prijs te betalen
  • Atenor-obligaties in 2026: interessant rendement of te veel risico?
  • Waarom ETF’s en welke? – Hangmatbeleggen, wat is dat?

Partner Suggestions

BoekenBoeken

Interessante Links

  • Mixerfonds infofiche
  • Flexerfonds infofiche
  • Langetermijn prestaties
Wij zijn niet verantwoordelijk voor eventueel geleden schade door het gebruik van informatie op deze website van MijnKapitaal.be. MijnKapitaal.be geeft geen beleggingsadvies en bemiddelt niet in financiële producten. Elke belegger is zelf verantwoordelijk voor de handelingen die hij stelt.

You Might Also Like

Mixerfonds infofiche
› MijnKapitaal MixerfondsPortefeuilles

Mixerfonds infofiche

27 augustus 2026
lange termijn rendementen van de MK portefeuilles
› MijnKapitaal Flexerfonds› MijnKapitaal Mixerfonds

De lange termijn prestaties van Mixer, Flexer (Dynamic) en Trackermixer

19 oktober 2023
MijnKapitaal.be — sparen en beleggen
› MijnKapitaal Mixerfonds

Geen benchmarks maar rendementen.

31 januari 2015
MijnKapitaal.be — sparen en beleggen
› MijnKapitaal Mixerfonds

Opmerkingen over de “Mixerfondsen”: Deel III Carmignac Patrimoine

8 maart 2017

MijnKapitaal.be

Objectieve en onafhankelijke visie over sparen en Beleggen: spaarproducten, obligaties, fondsen, verzekeringsproducten metname tak21, tak23 en tak44, vastgoed en grondstoffen.
MijnKapitaal.be is een initiatief van ThinkEOS bv, Brusselsestraat 114, 1840 Londerzeel. BE0552.679.274 – MijnKapitaal.be
– Privacy Statement
– Disclaimer
– Contacteer ons

Zoeken op MijnKapitaal.be

© 2012 - 2026 MijnKapitaal.be - Part of the ThinkEOS BV Group - Nederokkerzeelstraat 47B - 1910 Kampenhout. All rights reserved.
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Wachtwoord

Wachtwoord vergeten?