Wie onze cijfers wat opvolgt, zal het al zijn opgevallen. De prestaties in 2017 van onze defensief Mixerfonds (YTD 0,60%) én van de passieve Trackermixer (YTD 0,50%) zijn niet om over naar huis te schrijven. De voornaamste reden is de sterke stijging van de Euro t.o.v. andere munten.
We leggen uit waarom dit zo’n invloed heeft op de cijfers.
We bekijken even de verhouding USD/EUR
We merken op dat de de USD sinds april sterk in waarde is afgenomen. Wat overeenkomt met een stijging van de EUR.
Maar is de USD nu sterk gedaald, of is de EUR nu sterk gestegen? Zoals Einstein zei: alles is relatief.
Het is een beetje zoals op een trein die stilstaat in het station, met een andere trein op het andere spoor. Je kijkt naar buiten en denkt: ha, we zijn vertrokken. Maar na enkele seconden besef je dat het de andere trein is die rijdt en dat je zelf nog stilstaat, door via het andere raam naar buiten te kijken.
Om te kijken of het nu de EUR is die sterk is gestegen of de USD die sterk is gedaald, moeten we vergelijken met nog andere munten. Bv. de NOK/EUR.
Ook hier zien we een sterke stijging van de EUR t.o.v. de NOK, met uitzondering van de laatste maand.
Door de EUR met een aantal munten te vergelijken, kunnen we uiteindelijk concluderen dat de EUR in de eerste helft van 2017 sterk gestegen is (we zitten dus op de rijdende trein). De verzwakking van de USD heeft zich pas vrij recent ingezet.
Mixerfonds, Flexerfonds en Flexer Dynamic: het zijn allemaal portefeuilles die wereldwijd beleggen.
Indien we bv. de regioverdeling van de Mixer bekijken, dat ziet die er als volgt uit (klik om te vergroten).
In essentie belegt de Mixer dus voor een kleine 27% in West-Europa en de Euro. Al de rest zijn vreemde munten, uiteraard met een belangrijke portie USD.
Merk op dat de allocatie van de Mixer niet veel afwijkt van zijn soortgenoten die voorgesteld worden in de kolom “index”. M.a.w. zowat alle beheerders zijn sterk onderwogen in Europa en zitten dus in hetzelfde schuitje.
De stijging van de EUR heeft een negatieve invloed op alle wereldwijde beleggingportefeuilles vanuit het standpunt van ons, Europeanen.
In ons lezerspubliek zijn er mensen die grote voorstander zijn van het indekken tegen muntschommelingen. Zo kan je bv. hedged versies van fondsen kopen die zich indekken tegen een daling van de USD t.o.v. de EUR.
Hoewel je voor en tegenstanders vindt, tonen de meeste onderzoeken dat het valuta-hedgen op lange termijn niet loont. Op korte termijn kan je het in je voordeel werken, maar evengoed in je nadeel. En omdat valuta-hedgen geld kost, gaat dat op lange termijn ten koste van je rendement.
Je moet m.a.w. bereid zijn om die schommelingen van munten te accepteren om op lange termijn goede rendementen te halen.
Dit is meteen ook de reden waarom fondsbeheerders(*) in principe zelf weinig valuta-hedgen, tenzij je expliciet voor een fondsversie kiest die dit wel doet. Je vindt die valuta-hedged versies dan ook vaak in diverse munten, zodat beleggers in verschillende delen van de wereld kunnen kiezen voor een versie die hen aanbelangt. Uiteraard houden we je niet tegen om daar voor te kiezen, maar wij zijn geen voorstander.
(*)uiteraard zijn er ook de uitzonderingen waar fondsmanagers proberen rendement te halen uit specifieke valuta hedges, maar dat zou ons te ver leiden.
We bekijken nogmaals de eerste grafiek USD/EUR
De rode pijl geeft de recente STOP periode aan voor onze portefeuilles. Het valt meteen op dat wie GOGI gevolgd heeft, ook de duurste periode van de USD voor een groot stuk heeft vermeden.
Wie dus begon te twijfelen aan de meerwaarde van de erg lange STOP periode, krijgt hiermee het antwoord.
Het risico van de Mixer en onze andere portefeuilles zit deels in de schommelingen van de EUR t.o.v. USD en andere vreemde valuta. Dit is meteen ook de reden waarom de minimum beleggingshorizon in de Mixer minstens 5 jaar is.
Die 5 jaar is nodig om de tijdelijke negatieve gevolgen van dergelijke schommelingen op te vangen. Ben je nog maar pas begonnen met onze portefeuilles, dan mag je dus niet te snel oordelen. Geef het minstens een jaar of 3 vooraleer je de eerste rendementen van je eigen portefeuille bepaalt.
Doe vooral aan gespreid instappen en vul aan met GOGI, dan zal je toch een stukje beter beschermd worden tegen de gevolgen van valuta schommelingen.
Dat we met GOGI de eerste helft van 2017 niet zijn ingestapt, is daar het mooiste bewijs van. Welke bank of vermogensbeheerder heeft je hetzelfde advies gegeven?
Carl De Ridder (@RoboKat_MK)
Jaren geleden had ik niet veel interesse in financiele zaken, en vertrouwde vooral op mijn bankiers. Af en toe werd ik naar het kantoor geroepen waarbij de bankier vertelde dat ik best product X verkocht en het veel betere product Y aankocht. Wat ik dan vaak deed. Enkele malen haalde ik een bescheiden winst, af en toe ook wat verlies. Stilaan begon ik te beseffen dat ik de touwtjes in eigen handen moest nemen, wilde ik betere rendementen halen.
Δ
Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.
Geen idee waarom het artikel beweert dat fondsen geen valuta hedging zouden toepassen. Op de site van bijvoorbeeld FVS Multi Opps vind je een lijntje ‘valuta’s na afdekking’. Als ik verslagen van mixfondsen lees doen de meeste dit, maar dat zijn bewuste keuzes, dus niet alles of niks.
Een hedged variant van een fonds nemen zou ik daarom niet doen, omdat dan alle vreemde munten automatisch worden afgedekt en je zo de strategie van de fondsbeheerder doorkruist denk ik.
Wat mij wel een goed idee lijkt is dat VS fondsbeheerders een variant van hun fonds maken waarbij alleen USD posities bijkomend worden afgedekt, dus dat wij volledig dezelfde return krijgen als hun VS clienteel. Misschien kan je dat eens met hen bespreken als je die kans hebt.
Beste De Stop Spread taktiek zal dus anders uitpakken als je in euro’s of in dollars belegt. Een Amerikaan zal een stop melding krijgen waarbij een Europeaan , voor hetzelfde in dollarbelegd fonds, een spread krijgt. Lijkt me niet logisch en misschien wel een zwak punt in het systeem. Beste groeten
Het is perfect logisch en net een sterk punt van het systeem. Al wat telt is dat je niet gaat beleggen tijdens fases van overdrijving. Want dan vergroot de kans op een correctie.
Het maakt niet uit of de koersoverdrijving nu veroorzaakt wordt door beurskoersen of valutakoersen. Wat telt is dat het risico op korte termijn verliezen verlaagd wordt vanuit het standpunt van de belegger. En dat kan perfect verschillend zijn voor een Europeaan en een Amerikaan.
ipv voor hedged fondsen te gaan ,zou het zin hebben om deel van usd fondsen om te zetten in usd cash en dat aan te wenden om in crypto munten zoals bitcoin te beleggen ? in de hoop dat die na geruime tijd meer usd opbrengen. waarmee men dan terug usd fondsen kan aankopen. indien ondertussen de usd terug sterker geworden is tov de euro zou men dan mogelijks meer euro opbrengst hebben dan niets te doen. of zie ik hier iets over het hoofd? dit is natuurlijk speculeren op zowel de crypto munten in usd en de usd/eur koers en kan slecht aflopen. op analoge wijze zou men naar andere munten kunnen switchen. just a thought…
Beleggen en bitcoin horen niet in één zin thuis. Bitcoin is pure speculatie, waarvan de koers omhoog gaat zolang er maar gekken zijn die bereid zijn meer te betalen dan de vorige gek.
Ooit was dit hetzelfde met tulpenbollen en dat is ook niet goed afgelopen.
@Al Fonds,
ik begrijp de GOGI goed, maar wat is jullie advies over pure obligaties?
Mvg
Benjamin
Je kan zo’n vraag nooit in het algemeen beantwoorden. Kredietwaardige obligaties bieden tegenwoordig nauwelijks rendement. Als je dus een obligatie kan kopen met een mooi rendement, moet je altijd goed uit je doppen kijken wegens risicovol.
de obligatie aandelen zijn flink gezakt, GOGI geeft spread aan, is het interesant om de verliezen in te perken door bij te kopen of deze helemaal laten links liggen. heb een portefuille mix van aandelen, obligatie en gemengde fondsen.
Mvg Benjamin
GOGI geeft geen koopsignalen. Het duidt alleen aan wanneer het niet goed is om een fonds aan te kopen. Op de andere momenten kan het. Aan jou te beoordelen of het dan zin heeft om het obligatiegedeelte van jouw portefeuille te vergroten.
Sluit me helemaal aan bij de gegeven uitleg. Mooi zo. Aan de ingenieur Jipi.. specialisten in het bankwezen zijn voornamelijk gespecialiseerde technici. Er lopen niet zoveel mensen met “visie” rond. Zijn er die wel dan noemen we die ‘visionairen’ en niet specialist. En de goede visionairen zijn ook maar goed als hun visie bevestigd wordt. Maw je zult moeten roeien met de riemen die je hebt en met MK die je in het water houdt. Nu de dollar toch redelijk relatief laag staat tov de euro en wetende dat de fondsen hoofdzakelijk met dollars gekocht zijn, is dit misschien geen slecht instapmoment als je referentiemunt de Euro is. Je bent dan niet aan het ‘hedgen’ maar wel aan het anticiperen.
Dank voor de toelichting, Ik zit als rationeel ingnieur toch met een aantal vragen naar de financiële specialisten toe. Begin dit jaar was er nog een bijna consensus dat de dollar stevig zou blijven, velen verwachten zelfs een pariteit. DB raadde dan ook aan meer in dollar te beleggen. Een ander voorbeeld is KBC , die bevolen aan in Duitse aandelen te beleggen maar de DAX presteert alles behalve als beste Europese beurs. Soms krijg ik de indruk dat al die zogenaamde specialisten er eigenlijk ook niet veel van kennen……. Groeten
Als het gaat over valutakoersen, dan ben ik er van overtuigd dat die totaal onvoorspelbaar zujn. “Specialisten” doen daar inderdaad allerlei voorspellingen over met goed opgebouwde redeneringen. Maar al te vaak loopt het dan toch anders.
Kan u dan even verklaren hoe GOGI er wel in geslaagd is de stijging van de euro te voorspellen? Of is de euro beginnen stijgen omdat GOGI een STOP aangaf?
GOGI voorspelt in feite niets.
Op de grafiek kan je mooi zien dat de stijgende euro/dalende USD (rechterkant grafiek) is voorafgegaan door een tegengestelde beweging (linkerkant grafiek). Dit had een beduidende invloed op de fondskoersen. GOGI kan dit wel detecteren en gaat dan over tot een STOP tot de fondskoersen terug normaliseren. Op die manier vermijd je de piek in de grafiek.
Het werkingsprincipe van GOGI is hiermee nog eens aangetoond. In 2015 vond exact hetzelfde plaats.
Als we zouden weten wat er allemaal achter de schermen gebeurt om munten te laten devalueren of ze te ondersteunen. Dat gaat soms over immense bedragen om de economie aan te zwengelen of te beschermen. De ECB pompte 2.000 miljard (als ik me niet vergis is dat een getal met 12 nullen) in de markt om de inflatie op gang te krijgen en… de inflatie wil niet.
© 2012 - 2022 MijnKapitaal.be