Sommige spaarders beleggers zijn enkel op zoek naar alsmaar hogere rendementen en schenken heel wat minder aandacht aan de risico’s die ze daar mee binnenhalen. Mijn ervaring heeft me geleerd dat ze vroeg of laat wel met hun neus op de feiten gedrukt worden.
Een erg belangrijke vraag bij het opstellen van een beleggingsprofiel is immers iets in de zin van: “wat ga je doen als jouw portefeuille plots een verlies toont van 10 à 15%: a) alles onmiddellijk verkopen, b) niet reageren en afwachten of c) aandelen bijkopen...”
Niet voor niks zijn er nu mensen die je hoort verkondigen dat ze NOOIT meer aandelen willen overwegen: de muur waar ze met hun hoofd tegen liepen in 2008 was keihard. Je wil ook niet horen hoeveel harde woorden ( ja zelfs verwijten ) ik moest horen aan het adres van haar man door de vrouw des huizes die in 2008 geconfronteerd werd met de resultaten van de beleggingsportefeuille van het gezin, tot die datum bijna alleen “gemanaged” door de heer des huize. Dat eindigde meermaals door het doorschuiven van het dossier met de woorden “vanaf nu doe JIJ het maar !“
Mijn collega Robokat herhaalt graag de uitspraak van Warren Buffet: bij laag water ga je zien wie er zonder zwembroek in het water staat…
Juist op die bescherming tegen volatiliteit en risico leggen ze bij Ethenea Independent Investors de nadruk: “een familiale onderneming met bijna 100 medewerkers die jouw spaargeld beheren zoals een goede huisvader dat zou doen.”
Op sommige fora heb ik ook al gezien dat men zich er snel afmaakt met een verhouding voor te stellen tussen obligaties en aandelen. Dikwijls wordt dat 50% aandelen en 50% obligaties, of in “goede” beurstijden 60/40 en bij nervositeit 40/60. Men stelt soms ook voor om je leeftijd als het percentage te nemen voor het gedeelte obligaties: in deze momenten loop je dan het risico om arm oud te worden, als je begrijpt wat ik bedoel.
Als dat de enige belangrijke aandachtpunten zijn, dan zou je kunnen stellen: Ethna Defensiv maximum 10 % aandelen, Ethna Aktiv maximum 49 % aandelen en Ethna Dynamisch maximum 70 % aandelen. Ik kreeg echter de kans om de 3 beheersteams onmiddellijk na mekaar hun strategie te zien uitleggen en dan kom je tot de vaststelling dat zo’n opdeling eigenlijk niets zegt. Bij Ethenea zou je bijna kunnen stellen dat de drie fondsen complementair zijn.
Vooral ook omdat de volatiliteit en de drawdown (= mogelijke daling bij problemen) zelfs bij Ethna Dynamic nauwgezet onder controle wordt gehouden. Bij een gesprek over ons MijnKapitaal Mixerfonds werd er door Christian Schmitt, één van de fondsbeheerders van E. Dynamisch, zelfs gezegd dat zijn fonds minder risico omvat dan sommige van de onderliggende fondsen uit de mixer.
Het is quasi onmogelijk om hier 3 presentaties van telkens 30 minuten tot in detail weer te geven. Ik heb ook ervaren dat, als je met zo’n fondsbeheerder tussen de soep en de patatten over zijn fonds praat, hij daar nog uren over door kan gaan. Zelfs dan weet je waarschijnlijk nog niet elk detail.
Ik zou je ook kunnen overdonderen met slides en grafieken: dit zijn echter meestal echt momentopnames.
Ik beperk me ook tot de kapitalisatievarianten: het beheer met de distributievariant is gelijklopend.
Elk fonds heeft twee fondsmanagers waarvan de ene gespecialiseerd is in obligaties, de andere meer in aandelen. Verder zijn de teams aangevuld met specialisten die de risico’s voor hun rekening nemen: het marktrisico, het valutarisco, de afhandeling en noem maar op.
Thomas Herbert is CIO en Hoofd portfolio Management
Fondsmanagers Guido Barthels en Daniel Stefanetti.
Stabiliteit en kapitaalbehoud is het hoofddoel door onnodige risico’s te vermijden en in te spelen op opportuniteiten. Zie ook het artikel over de risico’s van obligaties eerder deze week. Valuta’s worden steeds gehedged.
Zo kwamen we bijvoorbeeld te weten dat USD-obligaties niet meer attractief zijn omdat er na de hedgingkost geen marge rest. Dat zou een signaal zijn dat er mogelijk een recessie op komst is in de VS. Ook de rente-evolutie wijst in die richting.
Wat betreft het aandelen gedeelte tracht men te profiteren van een stijging maar gaat men afdekken als ze (gaan) dalen. Er wordt niet belegd in individuële aandelen om ook alzo het risico te mijden. Sneller aan te kopen en weer te verkopen.
Beheerders Luca Pesarini en Thomas Herbert e.a.
Er wordt belegd in aandelen (geen individuële, maar via futures en options) in brede macro thema’s, obligaties en grondstoffen.
Geen stockpickingselectie. Alles wordt beheerd in EUR (hedging / 89,3 % in euro) en met een visie op de langere termijn. Beheerders verwachten niet onmiddellijk een stijging van de rentevoeten.
Ze verwachten echter wel dat het rendement van het fonds weer gaat stijgen en zich bij de Mixerfondsen bij het gemiddelde gaat voegen. MijnKapitaal gaat dit nauwgezet opvolgen.
Fondsbeheerders Harald Berres & Christian Schmitt.
In dit fonds wordt gefocust op aandelen via een stockpickingsstrategie met “value-based benadering en men doet er alles aan om de volatiliteit te beperken tot mximum 10 %. Dus groeien als het kan en beschermen als het moet.
Dat beperken van de volatiliteit gebeurt twee maal per week aan de hand van een “Market Balance Sheet”: daarbij worden een 60-tal verschillende indicators gebruikt om tot de juiste samenstelling te komen: relevante marktindicatoren, macro-economische en monetaire politiek, fundamentele ratio’s , technische marktindicatoren zowel voor grondstoffen, valuta’s als obligaties.
Zo krijgt men een juist inzicht in de algemene situatie zonder de “ruis” van het moment.
De beide grafieken hiernaast maken de strategie duidelijk: terwijl het fonds in 2017 zijn benchmark volgde, werd de volatiliteit tijdens probleemjaar 2018 beter onder controle gehouden om de risico’s te beperken.
Is er voldoende vertrouwen om de rente te verhogen?
De V.S. heeft waarschijnlijk zijn top bereikt. Dat hoogtepunt is gefinancierd met schulden en niet met investeringen voor de toekomst (verhoogde taksen en verlaagde belastingen).
Rente op korte termijn stijgt, terwijl de lange termijn amper beweegt. Wie gaat dat betalen en wanneer ?
Als de korte termijn hoger noteert dan de lange termijn, dan durft er nogal eens een recessie volgen.
China heeft betere vooruitzichten dan de V.S. vermits de Chinezen nog geen kruit verschoten hebben, terwijl Trump natuurlijk de belastingen nogmaals zou kunnen verlagen en nog meer schulden opstapelen.
Zowel in onze driemaandelijkse screenings als in onze halfmaandelijkse GOGIscore kan je alle cijfers van deze drie fondsen steeds terugvinden.
Ik weet nog van de laatste GOGI-update dat ze alle drie op SPREAD staan…
Ik ben meer dan 30 jaar werkzaam geweest in de financiële sector. Toen ik in 1991 mee aan de wieg stond van de Tak 23 had de fondsenvirus me al snel te pakken. John Bogle stelt dat 94% van de fondsen op de lange termijn hun benchmark op de lange termijn niet konden verslaan. Voor mij was dat een uitdaging om op zoek te gaan naar die andere 6%.
Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.
Hallo,
Ik zie in de laatste GOGI update dat het gemiddelde rendement op vijf jaar van Ethna Aktiv is teruggevallen tot 3%. Dit is dus lager dan het Mixerfonds criterium van 4% als ik het correct interpreteer.
Gaat Ethna Aktiv nu uit de Mixer of geven jullie nog wat respijt?
Alvast bedankt,
Tom
Wij geven nog even respijt, maar volgen van nabij op. GOGI geeft de laatste 120 = 5 jaar. Voor onze mediaan gaan wij verder in de tijd terug. Vandaag ook gehoord van een fondsbeheerder van een mixfonds met maximum 40% aandelen: als ik eerlijk moet antwoorden dan zal 4%, en zeker 5%, halen tijdens de volgende maanden erg moeilijk zijn. Als je momenteel niet naar risico-obligaties grijpt, dan wordt break-even draaien met het obligatiegedeelte heel moeilijk. Het gedeelte aandelen kan het rendement van het geheel dan niet boven de 4% duwen.
En misschien moeten we ons gemiddelde rendement de komende jaren wat bijstellen en tevreden zijn met 3procent op jaarbasis? Het is nog altijd drie keer hoger dan het hoogste rendement op een spaarboekje per slot van rekening…
Vanwaar totaal andere aanpak tussen Dynamisch en Aktiv ? Omvang van het fonds ?
Voor de omvang van het fonds zou ik je willen vragen om dit zelf op te zoeken. Je kan dat op verschillende plaatsten terugvinden, samen met andere gegevens die voor jou misschien ook interessant zijn. Wij kunnen moeilijk om de zoveel dagen ons artikel aanpassen om de omvang der fondsen up to date te houden.
Binnen hetzelfde fondsenhuis laat men de beheerders hun eigen ding doen op voorwaarde dat ze de huisregel volgen = kapitaalbescherming.
© 2012 - 2022 MijnKapitaal.be